Portfolio | Fotograf Ślubny Trójmiasto | Zdjęcia Ślubne Gdańsk

 

Portfolio fotografa ślubnego jest miejscem, gdzie można zobaczyć obrazy charakteryzujące prace autora.

Jak fotograf ślubny rozumie i konstruuje portfolio?

Są to zdjęcia ślubne pochodzące z kilku ostatnich sezonów, można je określić jako ulubione. W pewien sposób to ikoniczne obrazy, które mają pokazać rzeczy najbardziej cenne w samym procesie fotografowania.

Czy portfolio odzwierciedla faktyczne zdolności fotografa ślubnego, czy jest tylko zbiorem najbardziej udanych prac?

Wiele osób zadaje sobie to pytanie, czy portfolio to jedynie zbiór pokazowy. Odpowiedź brzmi – to coś więcej.

Naturalnie, jak każdy artysta publikujący owoc swojej pracy, fotograf chce aby zdjęcia w portfolio były najlepszymi. Muzyk przed nagraniem płyty przeprowadza wiele prób i adaptacji, w końcu wybiera jedne utwory wyklucza inne. Podobnie fotograf – niektóre ze swoich wizji bierze na warsztat wiele razy i zmaga się z nimi z kolejnymi ludźmi, dążąc do zaplanowanej doskonałości. Wiele rzeczy zależy w tym od osób mających wpływ na przebieg i wygląd uroczystości, a także od pogody na sesjach. Jednak jest też element niezależny od tych czynników, do którego wagę przykłada się zawsze niezależnie od okoliczności.

Cechami uniwersalnymi są m.in. kompozycja i moment, ale i przede wszystkim ludzie, treść jaką opowiadają sobą na zdjęciu. Wszystko co dzieje się między dwojgiem, a trudno wyrazić bez dźwięku nieruchomym obrazem. Na tych delikatnych niuansach skupiamy się w trakcie całej batalii o ostatnie minuty słońca, czy uciekający promień światła spomiędzy koron drzew. Kiedy natomiast w kadrze nie jest jedynie para ludzi, ale cały tłum – wtedy konkurencją staje się refleks, przewidywanie przebiegu zdarzeń i obserwowanie wszystkich na raz. Rzeczy dzieją się na kilku planach na raz, bez ustanku i powtórek.

Dla osoby początkującej głównym problemem jest budowa portfolio prze zebranie prac, dla doświadczonego fotografa – budowa poprzez ich selekcję z ogromnych zbiorów.

Czy kluczem będą tu ostatnio wykonane zdjęcia?

Raczej nie. Z jednej strony mogłyby one potwierdzić, że fotograf jest w formie, ale to nie jest sport. Jest to dziedzina, w której liczą się gromadzone doświadczenia. …i to nie zawsze z dziedziny samej fotografii. Także rozwój intelektualny i dojrzewanie myślenia jest cenne, jeśli nie ważniejsze. To ono rodzi obrazy, te powstają przecież najpierw w głowie.

Do tego fotografia ślubna jest dyscypliną wielce odpowiedzialną, ponieważ kierowaną do całych rodzin w szerokich przedziałach wiekowych. Chwile są niepowtarzalne, zaś zdjęcia pozostają na lata. Dojrzałe rysowanie jest o wiele cenniejsze od chwilowych zachwytów taką czy inną formą u świeżych adeptów.

Zwracanie uwagi na techniczną stronę fotografowania, sztuczki czy chwilowy trend w fotografowaniu i obróbce kolorystycznej, nie są tak ważne jak przykładanie wagi do tego, co chce się pokazać na zdjęciu, moment w jakim wciska się spust, miejsce z którego się patrzy, czy w końcu sposób w jaki che się opowiadać.

Dochodzimy tu do sedna. Portfolio ma pokazać wybrane prace z kilku sezonów, aby pokazać, że fotograf ślubny stara się być ponad trendem i ujmuje wartości uniwersalne, ponadczasowe, a opowiada je odbiorcy  dzisiejszego dnia i za wiele lat.

Fotograf ślubny, który umieszcza w portfolio jedynie najnowsze zdjęcia pokazałby, że wstydzi się tych sprzed kilku sezonów. Co miałyby powiedzieć zatem pary mające jego starsze prace w swoich albumach…?

Portfolio ma w zasadzie pokazać nie tylko to, co udało się dokonać, ale i kierunek do jakiego dąży fotograf w oparciu o pojedyncze zdjęcie.

Ale nie tylko pojedyncze…

Fotograf ślubny powinien mieć dwa portfolio,

…dlatego że dziełem jego są nie tylko poszczególne obrazy, ale i całe opowiadania, czyli reportaże ślubne.

Takie miejsce znajduje się w naszej stronie. Zakładka Historie i Sesje pokazuje przykłady całych materiałów, jakie otrzymały wybrane pary młode na przestrzeni ostatnich sezonów.

Czy to jest wszystko co otrzymały? – nie. Po pierwsze to zbiory zagęszczone dla widza spoza ich rodzin i znajomych. Po drugie od lat stosuję praktykę selekcji wybranych zdjęć z całego materiału i układania na ich podstawie utworu (ok 200 zdjęć), który ma pokazać wszystko wyczerpująco i ciekawie. Pozostałe kilkaset zdjęć  ofiarowane osobno na nośniku USB uzupełnia to dzieło.

Jeśli w portfolio Twoją uwagę przykuły zdjęcia wykonane pod wodą zapraszam do zakładki poruszającej sesje podwodne, gdzie dowiesz się więcej o tego typu fotografii.

Dziękuję za zainteresowanie zdjęciami.

Krawcy Wizerunku | Fotograf ślubny Gdańsk Gdynia | Fotograf ślubny Trójmiasto

Powrót do strony głównej.

Przejście do krainy, w której wszystko miało swój początek.