Kalibracja monitora

KALIBRACJA MONITORA

…przeczytaj jeśli oczekujesz wierności obrazu na swoim monitorze lub jeśli wydaje Ci się, że ze zdjęciami  na niniejszej stronie może być coś nie tak (wydają się za jasne za jaskrawe, za ciemne, etc)

W toku codziennej współpracy z klientami indywidualnymi oraz firmami okazuje się, że zjawisko różnego odzwierciedlania obrazu przez papier, monitory, drukarki sprawia nie lada problemy.  Zajmuje się tym tzw zarządzanie barwą.

Zlecając zdjęcia, klienci często oczekują od Ciebie wiernego odzwierciedlenia barw. Jak pokazać na odległość wyniki prac, jeśli nie wiemy jak ustawiony jest monitor klienta (jasność, kontrast, barwy). Jaki to monitor? Przy jakim świetle dana osoba na niego patrzy? Jakiego koloru jest pomieszczenie gdzie ktoś patrzy na wspomniany monitor, a nawet jakiego koloru jest ubranie oglądającego? Są to codzienne problemy pracy grafików – obłęd, prawda?

Większość stacjonarnych monitorów oraz matryce laptopów przewidziane są do prac biurowych. Charakterystyka ustawień fabrycznych takiego urządzenia przewiduje wielogodzinną pracę na dokumentach i przeglądanie internetu, nie zaś wierne odwzorowanie kolorów i tonów, czy płynne oddanie przejść tonalnych. Ekonomicznie produkowane na wielką skalę wyświetlacze nie mają możliwości zapewnienia tych wszystkich aspektów na raz. Wystarczy jednak poświęcić trochę czasu na podstawowe ustawienia, aby uzyskać w miarę poprawne efekty. Na tyle będą one realne, na ile dana matryca pozwoli (te graficzne są kosztowne, ale mają szersze możliwości). Nie da się też bez sprzętowego kalibratora ustawić odzwierciedlenia kolorów, jedynie poprawić jasność i kontrast.

Poniżej kilka porad o zupełnie podstawowych ustawieniach monitora.

Oto zdjęcie testowe które pomoże zaobserwować ewentualne nieprawidłowości. Skóra modelek powinna mieć naturalny odcień. Na zdjęciu w dolnym prawym rogu szare krateczki – od białej do czarnej – powinny być rozróżnialne różnice pomiędzy KAŻDĄ z nich poza dwiema górnymi. Po lewej jest tzw. gradient – na tym pasku powinno być PŁYNNE przejście z czarnego do białego bez żadnych stopni.

Kalibracja monitora 1

Jeśli spotykamy się z klientem jest możliwość ujrzenia papierowej wersji takiego zdjęcia i uzmysłowienia sobie na ile różni się to, co pokazuje monitor z tym, co będzie na papierze.

Poniżej jeszcze raz zdjęcie gradientu – przejście powinno być PŁYNNE.

Kalibracja monitora 2

Jeszcze obrazek z polem białym i czarnym oraz paski w szarości bardzo zbliżone do białego (ale nie białe) i bardzo zbliżone do czarnego (ale nie czarne). Jeśli na Twoim monitorze zanikają to nie oddaje on subtelności różnic tonalnych. Ale głowa do góry ma z tym problem wiele monitorów.

Kalibracja monitora 3

Kolejny obrazek to tzw. „klin optyczny” – pokazuje odcienie szarości, od czystej bieli do zupełnej czerni. Wszystkie 24 pola powinny być rozróżnialne. Jeśli tak jest ustawienia jasności i kontrastu w Twoim monitorze są  poprawne. Jeśli nie wprowadźmy razem korektę.

Kalibracja monitora 4

Monitor powinien przed ustawieniem pracować co najmniej 15-30 min, jego własności stabilizują się wtedy.

Monitor powinno się ustawiać w temperaturę barwową światła w pomieszczeniu. Graficy pracują przy specjalnych lampach mających barwę 5000 Kelvinów. W domu praktyczniejsze będzie ustawienie na światło dzienne czyli 6500 Kelvinów – od tego zacznij o ile monitor na to pozwala. Jeśli chciałbyś/chciałabyś ustawiać barwy – rób to w świetle dziennym. W karcie graficznej głębia koloru powinna być ustawiona na 24 bity.

Zaczynając regulacje jasność i kontrast powinno się ustawić na 100%. Regulując dalej kontrast (obniżając) należy doprowadzić do momentu, aby pole białe nie było zbyt jaskrawe, na wspomnianym gradiencie przejście ma być płynne.

Kolejno – obniżanie jasności kontynuuj dopóki rozróżnialne są skrajne jasności (dwa pierwsze po lewej powinny się różnić od siebie) oraz skrajne ciemne pola (dwa pierwsze po prawej powinny także się różnić od siebie). Ostatnie w klinie powinno pozostawać zupełnie czarne.

Można też powrócić do obrazka z czarnym i białym polem oraz umieszczonymi na nich ponumerowanymi paskami – różnice między nimi a tłem powinny być widoczne. Najtrudniej dostrzec różnicę przy paskach 252 oraz 3, ale powinna być widoczna.

Ustawienia można dokonywać od wyjściowych poziomów jasności i kontrastu 50%. Jakie są wyjściowe? – najczęściej kontrast w okolicach 90-100%, a jasność 50-100%.

Współczesne monitory nie wymagają tak częstej korekcji kalibracji jak było to dawniej w przypadku monitorów kineskopowych (CRT). Warto zatem pokusić się o odpłatną kalibrację sprzętową posiadanego monitora. Wygenerowany zostanie plik z poprawkami, który będzie wczytywany zaraz po uruchomieniu systemu tzw. profil kolorystyczny.  Porządne firmy zajmujące się sprzedażą monitorów dla grafików oferują taką usługę, czasem także warsztaty z zarządzania barwą.Jest to zbawienne i pożyteczne dla osób potrzebujących wierności wyświetlania czy druku na co dzień. Powyższy wpis ma jedynie zasygnalizować istnienie zagadnienia osobom nieświadomym tej problematyki.